OBRABIANIE KAMIENIA

Kamień naturalny to materiał, który może być poddawany różnym rodzajom obróbki. Praca z tym wyjątkowym materiałem przynosi wiele satysfakcji, ale tylko wtedy, gdy potrafimy się z nim umiejętnie obchodzić. Mamy duże doświadczenie w zakresie obrabiania kamienia, chętnie się nim dzielimy i doradzamy Klientom zarówno w zakresie doboru odpowiedniej obróbki do danego rodzaju kamienia, impregnacji czy montażu. Poprzez kształtowanie powierzchni kamiennych, przede wszystkim uwydatniamy ich przepiękne kolory, nadajemy odpowiedniej faktury oraz zwiększamy ich możliwości użytkowe. W dobie postępu technologicznego powstaje coraz więcej metod obrabiania samego kamienia naturalnego jak i jego pochodnych.

OBRÓBKA KAMIENIA W WKG

Zakład Obróbki Kamienia w Wojkowicach świadczy kompleksową usługę cięcia kamienia oraz obróbki płyt. Wyspecjalizowana kadra oraz nowoczesny park maszynowy gwarantują najwyższą jakość i terminowość. Proces zaczyna się od przyjęcia surowego bloku na magazyn, przez jego późniejsze cięcie na płyty, aż w końcu nadanie im pożądanego wykończenia. Nasz nowoczesny i kompleksowo wyposażony zakład sprawia, że podejmujemy się nawet bardzo dużych i skomplikowanych zleceń. W wojkowickim zakładzie oferujemy usługi cięcia kamienia, polerowania, szczotkowania, płomieniowania, żywicowania i siatkowania płyt oraz cięcie na wymiar. Niektóre z tych wariantów można ze sobą łączyć. Posiadamy nowoczesny park maszynowy tj.:

  • trzy traki wielolinowe i 2 traki jednolinowe marki Pedrini;
  • 20-głowicowa linia polerska marki Pedrini;
  • linia do żywicowania marki Pedrini;
  • linia do płomieniowania marki Digafer;
  • linię do cięcia na wymiar marki Prussiani.

Polerowanie to jedna z najbardziej charakterystycznych usług kształtowania powierzchni płyty. Zapewniamy doskonałą jakość wykonywanej obróbki poleru lub szlifu, precyzję oraz szybkość zamówionej usługi. Ten rodzaj obróbki powierzchni sprawia, że wzmocnione zostają walory estetyczne kamienia, dzięki uwydatnieniu jego kolorów, wysokiemu połyskowi oraz wyeksponowaniu wyraźnego rysunku.

Szczotkowanie pozwala uzyskać głębokie nasycenie barw materiału, bez względu na to jaką ma fakturę. Tak obrobiona płyta nabiera właściwości antypoślizgowych ze względu na jej delikatnie chropowatą powierzchnię. Dostępne wykończenia jakie można zastosować przy tego rodzaju obróbce to: antyk, satyna, skóra oraz lappato, czyli efekt szczotki z polerowanymi wierzchołami. Każdy z tych elementów nada powierzchni oryginalnego wyglądu.

 

Płomieniowanie czyli obróbka cieplna za pomocą palnika, w wyniku której uzyskujemy szorstką, matową powierzchnię, nie odbijającą światła. Ten rodzaj powierzchni ma doskonałe właściwości antypoślizgowe. Obróbka cieplna wpływa nie tylko na zmianę koloru, ale także nadaje materiałowi nowe cechy użytkowe. Płomieniowany granit jest bardzo wytrzymały na warunki atmosferyczne, w szczególności na mróz oraz zabrudzenia. Taka obróbka idealnie sprawdza się w zastosowaniach na schody, posadzki, elewacje, tarasy, podjazdy i chodniki a także wszystkie miejsca użyteczności publicznej np. galerie czy perony. Jednym słowem tam gdzie liczy się siła, wytrzymałość i bezpieczeństwo.

Żywicowanie Kamień naturalny niekiedy posiada mikropęknięcia, wżery i mini uszkodzenia, których nie widać gołym okiem. W takim przypadku żywicowanie pozwala na uzupełnienie ubytków oraz zabezpieczenie powierzchni przed dalszymi uszkodzeniami. Usługę tą stosujemy także do uzyskania efektu tzw. mokrego kamienia czyli wydobycie jak najintensywniejszych barw-głębi kolorów.

Siatkowanie płyt i bloków to przede wszystkim zabezpieczenie materiału przed dalszym uszkodzeniem. Podklejone siatką płyty są trwalsze, co pozwala na ich wszechstronne zastosowanie. Takie zabezpieczenie wzmacnia kamień, szczególnie w grubości 2-3 cm. Natomiast siatkowanie i żywicowanie bloków, pozwala skutecznie je zabezpieczyć przed rozpadem podczas cięcia na slaby. Jest to ogromna oszczędność finansowa dla właścicieli uszkodzonych bloków, ponieważ takie zabezpieczenie kamienia, pozwala na ich dalszą obróbkę i sprzedaż w postaci pełnowartościowych produktów. Niewiele firm w Polsce wykonuje taką usługę!

Cięcie na wymiar pozwala wykonać dowolny rozkrój płyt z dokładnością CNC.

OBRÓBKA GRANITU, OBRÓBKA MARMURU

Granit oraz marmur to dwa najczęściej obrabiane rodzaje kamieni naturalnych. Są to materiały, które przy zastosowaniu odpowiedniej obróbki potrafią wydobyć z siebie to co najcenniejsze. Granity charakteryzują się wytrzymałością na wszelkie uszkodzenia i zmiany temperatur a więc idealnie nadają się zarówno do wykończeń wewnętrznych i zewnętrznych. Marmur natomiast cechuje się przede wszystkim przepięknym ubarwieniem a więc warto go wybierać jako element dekoracyjny. Zakład Obróbki Kamienia w Wojkowicach świadczy usługi obróbki zgodnie z właściwościami danego kamienia a także wedle ustaleń z klientem.