PŁOMIENIOWANIE KAMIENIA

Płomieniowanie to jedna z usług obróbki kamienia, jaką świadczy WKG ZOK. Zabieg ten wykonuje się na surowych płytach, wychodzących prosto spod traka. Zakład Obróbki Kamienia w Wojkowicach dysponuje linią do płomieniowania marki Digafer. Płyty kamienne po obróbce płomieniowania stają się matowe, nie odbijające światła oraz szorstkie w dotyku, z bardzo dobrymi właściwościami antypoślizgowymi.

PŁOMIENIOWANIE KROK PO KROKU W WOJKOWICKIM ZAKŁADZIE

W pierwszej kolejności następuje przyjęcie zlecenia od klienta. Następnie slaby kamienne przeznaczone do obróbki umieszcza się na wózku załadowczym, z którego za pomocą przyssawek transportowane są na linię technologiczną. Następnie płyta trafia, po torze rolkowym, pod zespół palników, gdzie w temperaturze ok. 2000 stopni następuje jej obróbka. Pod wpływem takiego uderzenia płomienia, dochodzi do pęknięcia minerałów zawartych w skale na grubości do kilkunastu milimetrów, w wyniku czego zmienia się struktura zewnętrzna płyty na szorstką i porowatą w dotyku. Tak przygotowany materiał trafia na wózek wyładowczy, gdzie za pomocą przyssawek odkładany jest na stojak. Płomieniowana płyta ma charakterystyczną matową, chropowatą powierzchnię, która idealnie sprawdza się na zewnętrz, jest bardzo wytrzymała na warunki atmosferyczne, w szczególności na mróz. .

PŁOMIENIOWANIE GRANITU

Granit jako naturalne dzieło matki natury idealnie nadaje się do obróbki cieplnej, ponieważ podczas procesu nie dochodzi do uszkodzenia wewnętrznej struktury kamienia. Zazwyczaj po takim kształtowaniu, płyta uzyskuje jaśniejszą barwę niż w przypadku polerowania lub innej obróbki. Niektóre granity o żółtym zabarwieniu, posiadające duże ilości żółtego tlenku żelaza, przyjmują barwę czerwoną. Płomieniowany granit nabywa nie tylko fantastyczne cechy antypoślizgowe, ale również bardzo dobrą odporność na wilgoć. W związku z tym, płomieniowane płyty granitowe rewelacyjnie sprawdzą się w warunkach zewnętrznych w formie tarasów, schodów, balkonów, posadzek czy chodników. Jest to najlepsze rozwiązanie w miejscach użyteczności publicznej np. w galeriach czy na peronach, gdzie ze względu na duże natężenie ruchu, szczególnie ważne jest bezpieczeństwo i wytrzymałość. W branży kamieniarskiej znajdują swoje zastosowanie jako elementy nagrobkowe. Wewnątrz natomiast są doskonałym produktem jako wykończenia do rustykalnych wnętrz.

PŁOMIENIOWANIE PŁYT KAMIENNYCH

Nie każdy kamień naturalny można poddawać obróbce cieplnej. Idealnie do tego nadaje się granit. Nie zaleca się stosować płomieniowania przy delikatnej strukturze, którą posiadają m.in. trawertyny. Nie przeprowadza się również tej usługi na płytach żywicowanych lub impregnowanych. Oprócz granitu, obróbce cieplnej można poddać inne kamienie twarde, posiadające w sobie kwarc m.in. marmur lub bazalt.

PŁOMIENIOWANIE GRANITU CENA

Tak jak w przypadku cięcia kamienia, cena płomieniowania ustalana jest indywidualnie z klientem, gdzie brana jest pod uwagę wielkość zamówienia oraz ew. połączenie z innymi usługami naszego zakładu. Klienci bowiem mogą zamówić usługę płomieniowania wraz z cięciem bloku lub/i usługę płomieniowania i cięcie kamienia na wymiar. Na życzenie Klienta, organizujemy także transport kamienia pod wskazany adres. Wszystko to omówicie z naszymi przedstawicielami handlowymi, serdecznie zapraszamy do kontaktu z nimi.